Skip to content

12 Kroll TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 2011

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Oct 16, 2021

Property Information

Block176
Lot2.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningTRA
Sq Footage4,851
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
24%
Improvement Value:$251,400
76%
Total Assessment$332,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,602+3.1%
2024$13,193+5.3%
2023$12,531+0.9%
2022$12,418+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft4,851DeedBook 9631, Page 206Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 8818, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8734, Page 174