Skip to content

8 Lanza LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1965

Last Sale Date
Mar 16, 1989

Property Information

Block178
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
54%
Improvement Value:$77,800
46%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+3.1%
2024$6,692+5.3%
2023$6,356+0.9%
2022$6,299+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4118, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1965