Skip to content

201 Huber StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block179
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$170,900
66%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,594+3.1%
2024$10,276+5.3%
2023$9,761+0.9%
2022$9,673+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft4,260DeedBook 7649, Page 5Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1977