Skip to content

773 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block124
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,340
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$226,100
72%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+4.5%
2024$12,296+5.3%
2023$11,679+0.9%
2022$11,574+0.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$75,000