Skip to content

135 Huber StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block179
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
55%
Improvement Value:$72,300
45%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,559+3.1%
2024$6,362+5.3%
2023$6,043+0.9%
2022$5,989+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,659DeedBook 9120, Page 331Recorded5/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920