Skip to content

119 Huber Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block179
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,700
56%
Improvement Value:$73,600
44%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,846+3.1%
2024$6,640+15.6%
2023$5,742+0.9%
2022$5,690+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 7856, Page 195Recorded3/29/2006

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4929, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1920