Skip to content

35 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block179
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
49%
Improvement Value:$91,900
51%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,362+3.1%
2024$7,140+5.3%
2023$6,782+0.9%
2022$6,721+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5636, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1964