Skip to content

33 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1963

Last Sale Price
$577,500
Last Sale Date
Apr 9, 2019

Property Information

Block179
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
35%
Improvement Value:$177,800
71%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+3.1%
2024$9,954+5.3%
2023$9,455-4.8%
2022$9,930+60.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 9398, Page 637Recorded4/26/2019

Property Sale

Sale
$517,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7682, Page 68Recorded9/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1963