Skip to content

31 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2010

Property Information

Block179
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
46%
Improvement Value:$101,700
54%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+3.1%
2024$7,529+5.3%
2023$7,152+0.9%
2022$7,087+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5979, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1964