Skip to content

27 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block179
Lot52
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,730
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
23%
Improvement Value:$321,000
77%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,961+7.0%
2024$15,856+5.3%
2023$15,061+0.9%
2022$14,925+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 8966, Page 847NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/10/2014

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8483, Page 168Recorded4/7/2008

Property Built

Built

Year Built: 1950