Skip to content

17 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1949

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block179
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
53%
Improvement Value:$80,300
47%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+3.1%
2024$6,783+5.3%
2023$6,443+0.9%
2022$6,385+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8923, Page 310NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/30/2013

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8923, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1949