Skip to content

9 Elizabeth CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 22, 2012

Property Information

Block179
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,500
41%
Improvement Value:$162,900
59%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310+3.1%
2024$10,970+5.3%
2023$10,420+0.9%
2022$10,326+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 8867, Page 562Recorded8/29/2012

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 8119, Page 313NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 1952