Skip to content

1504 Paterson Plank Road

Secaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Date
May 17, 1990

Property Information

Block179
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,303
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
46%
Improvement Value:$53,100
54%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,022+3.1%
2024$3,902+5.3%
2023$3,706+0.9%
2022$3,672+0.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4290, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1925