Skip to content

199 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 20, 2006

Property Information

Block196
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-B-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
55%
Improvement Value:$45,200
45%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,096+3.1%
2024$3,973+5.3%
2023$3,774+0.9%
2022$3,740+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft822DeedBook 7874, Page 302Recorded4/25/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920