Skip to content

195 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1913

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jul 22, 2020

Property Information

Block196
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$98,200
58%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,977+3.1%
2024$6,767+5.3%
2023$6,428+0.9%
2022$6,370+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 9509, Page 604Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 8794, Page 718Recorded6/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1913