Skip to content

7 Schmidts PlaceSecaucus, NJ 07094

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 4, 2014

Property Information

Block199
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
22%
Improvement Value:$365,000
78%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,151+3.1%
2024$18,575-41.6%
2023$31,781+725.9%
2022$3,848-51.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 8995, Page 537Recorded9/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 4364, Page 161