Skip to content

1059 Floral TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1956

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block200
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
27%
Improvement Value:$268,600
77%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,310+3.1%
2024$13,880+5.3%
2023$13,184-3.2%
2022$13,625+117.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9239, Page 412Recorded9/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956