Skip to content

20 Allan TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 8, 2014

Property Information

Block209
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
34%
Improvement Value:$187,600
66%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,707+3.1%
2024$11,355+5.3%
2023$10,786+0.9%
2022$10,689+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 8994, Page 789Recorded9/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952