Skip to content

3 Luhrs CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block201
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage939
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
44%
Improvement Value:$77,200
56%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,631+24.0%
2024$4,541+5.3%
2023$4,313+0.9%
2022$4,274+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft939DeedBook 9700, Page 354NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925