Skip to content

804 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block108
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
47%
Improvement Value:$69,700
53%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+3.1%
2024$5,219+33.0%
2023$3,925+0.9%
2022$3,889+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9427, Page 382Recorded8/19/2019

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4210, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1930