Skip to content

1 Arch AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block205
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
45%
Improvement Value:$80,900
55%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,019+3.1%
2024$5,838+5.3%
2023$5,546+0.9%
2022$5,496+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930