Skip to content

174 Franklin Street

Secaucus, NJ 07094

Built 1935

Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block205
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
50%
Improvement Value:$66,500
50%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,414+3.1%
2024$5,251+5.3%
2023$4,988+0.9%
2022$4,943+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935