Skip to content

164 Franklin StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1926

Last Sale Date
Jan 13, 2004

Property Information

Block206
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,257
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
34%
Improvement Value:$170,800
66%
Total Assessment$258,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,590+3.1%
2024$10,272+5.3%
2023$9,757+0.9%
2022$9,669+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926