Skip to content

26 Allan TerraceSecaucus, NJ 07094

Built 1952

Last Sale Price
$197,103
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block209
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,100
63%
Improvement Value:$57,600
37%
Total Assessment$155,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+3.1%
2024$6,180+5.3%
2023$5,870+0.9%
2022$5,817+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$197,103

From:

To:

DeedBook 7248, Page 198NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952