Skip to content

1025 Koelle BoulevardSecaucus, NJ 07094

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$951,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block214
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description1S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,843
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
38%
Improvement Value:$176,100
75%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329-8.8%
2024$10,232+30.9%
2023$7,818+0.9%
2022$7,745+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$951,000
Sq Ft2,843DeedBook 9940, Page 964Recorded11/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1973