Skip to content

75 Central LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1988

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block215
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,318
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
30%
Improvement Value:$251,000
70%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,674+5.2%
2024$13,947+5.3%
2023$13,248+0.9%
2022$13,128+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft4,318DeedBook 9585, Page 79Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 9585, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$120,000