Skip to content

189 Meadow Lane CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1988

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 16, 1999

Property Information

Block216
Lot5.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,988
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$202,400
68%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+3.1%
2024$11,804+5.3%
2023$11,212+0.9%
2022$11,111+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5517, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1988