Skip to content

252 Maple StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1958

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block167
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,988
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
32%
Improvement Value:$155,500
68%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,322+3.1%
2024$9,041+5.3%
2023$8,588+0.9%
2022$8,511+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,988DeedBook 8939, Page 701Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5069, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1958