Skip to content

156 Laurel CourtSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block217
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage914
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
58%
Improvement Value:$57,100
42%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,577+3.1%
2024$5,410+5.3%
2023$5,139+0.9%
2022$5,092+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955