Skip to content

166 Central LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 11, 2010

Property Information

Block217
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
43%
Improvement Value:$121,100
57%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+3.1%
2024$8,438+5.3%
2023$8,015+0.9%
2022$7,943+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 8732, Page 360Recorded5/19/2010

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 8440, Page 89NU CodeFamily (1)Recorded2/11/2008

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5371, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1900