Skip to content

1134 Stonewall LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1970

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block218
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,882
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
49%
Improvement Value:$106,500
51%
Total Assessment$207,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,499+3.1%
2024$8,244+5.3%
2023$7,830+0.9%
2022$7,760+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 7694, Page 220Recorded10/13/2005

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4217, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1970