Skip to content

84 Central LaneSecaucus, NJ 07094

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block220
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,700
42%
Improvement Value:$128,800
58%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896+3.2%
2024$8,621+8.8%
2023$7,926+1.0%
2022$7,850+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 9138, Page 16NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1978