Skip to content

692 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block66
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
49%
Improvement Value:$108,200
59%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+3.1%
2024$7,228+5.3%
2023$6,865-6.8%
2022$7,364+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,612DeedBook 9603, Page 322NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 7734, Page 148NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 1960