Skip to content

676 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block66
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,033
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
43%
Improvement Value:$134,600
65%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532-3.8%
2024$8,871+52.4%
2023$5,821+5.5%
2022$5,518+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,033DeedBook 9523, Page 742NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960