Skip to content

738 Ninth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block72
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
42%
Improvement Value:$121,300
58%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,565+3.1%
2024$8,307+5.3%
2023$7,891+0.9%
2022$7,819+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$364,000

From:

To:

DeedBook 6033, Page 210Recorded8/16/2002

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4329, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1960