Skip to content

696 Ninth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2007

Property Information

Block72
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
47%
Improvement Value:$92,200
53%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,177+3.1%
2024$6,962+5.3%
2023$6,613+0.9%
2022$6,553+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

Property Built

Built

Year Built: 1960