Skip to content

733 Sixth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block75
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,859
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
48%
Improvement Value:$93,800
52%
Total Assessment$181,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+3.1%
2024$7,216+5.3%
2023$6,854+0.9%
2022$6,792+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4984, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1940