Skip to content

824 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block129
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,937
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
28%
Improvement Value:$227,700
72%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918+3.1%
2024$12,530+5.3%
2023$11,902+0.9%
2022$11,795+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4619, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1955