Skip to content

727 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
Mar 23, 2007

Property Information

Block83
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,283
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
37%
Improvement Value:$124,900
63%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+3.1%
2024$7,906+5.3%
2023$7,510+0.9%
2022$7,442+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000

From:

To:

Sq Ft2,283DeedBook 8181, Page 102Recorded4/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1930