Skip to content

697 Fourth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1950

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block83
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5-S-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
45%
Improvement Value:$109,100
55%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+3.1%
2024$7,843+5.3%
2023$7,450+0.9%
2022$7,382+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 7371, Page 169Recorded9/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1950