Skip to content

696 Third StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jun 24, 1996

Property Information

Block85
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.SS-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,687
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
45%
Improvement Value:$111,800
55%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,282+3.1%
2024$8,033+5.3%
2023$7,630+0.9%
2022$7,562+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5013, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1955