Skip to content

700 Third StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 11, 2010

Property Information

Block85
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
56%
Improvement Value:$71,200
44%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,645+3.1%
2024$6,446+5.3%
2023$6,122+0.9%
2022$6,067+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 8770, Page 470Recorded1/3/2011

Property Built

Built

Year Built: 1955