Skip to content

735 First StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1998

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block86
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningTRA
Sq Footage3,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
30%
Improvement Value:$203,800
70%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+3.1%
2024$11,582+5.3%
2023$11,001+0.9%
2022$10,902+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft3,236DeedBook 9840, Page 998Recorded8/13/2024

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 8934, Page 163Recorded9/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5410, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1998