Skip to content

630 Chestnut PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block90
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,230
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
35%
Improvement Value:$222,800
65%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,085+34.5%
2024$10,470+5.3%
2023$9,945+0.9%
2022$9,856+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft3,230DeedBook 9933, Page 329Recorded9/29/2025

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 9698, Page 622Recorded9/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1964