Skip to content

694 Second StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block86
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
53%
Improvement Value:$82,200
47%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,136+3.1%
2024$6,922+5.3%
2023$6,575+10.0%
2022$5,978+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955