Skip to content

700 Golden AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block89
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,195
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
47%
Improvement Value:$102,700
53%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,926+3.1%
2024$7,688+5.3%
2023$7,302+13.6%
2022$6,426+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954