Skip to content

728 Golden AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1946

Last Sale Price
$795,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block89
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-L
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,270
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
42%
Improvement Value:$100,600
58%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075+3.1%
2024$6,862+5.3%
2023$6,518+0.9%
2022$6,460+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$795,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 9714, Page 979NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$132,000

Property Built

Built

Year Built: 1946