Skip to content

733 Irving PlaceSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block93
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
21%
Improvement Value:$210,900
79%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+3.1%
2024$10,550+140.4%
2023$4,388+0.9%
2022$4,349+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 9869, Page 935Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,940DeedBook 9712, Page 306Recorded11/28/2022

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 9578, Page 421NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920