Skip to content

111 Centre AvenueSecaucus, NJ 07094

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 13, 2015

Property Information

Block93
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
40%
Improvement Value:$94,200
60%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,469+3.1%
2024$6,275+5.3%
2023$5,960+0.9%
2022$5,907+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 8832, Page 414NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/8/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920