Skip to content

731 Irving Place

Secaucus, NJ 07094

Built 1925

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 21, 2015

Property Information

Block93
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
52%
Improvement Value:$49,900
48%
Total Assessment$104,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,288+3.1%
2024$4,160+5.3%
2023$3,951+0.9%
2022$3,915+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 9076, Page 144

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 9076, Page 144Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,287DeedBook 9021, Page 961Recorded2/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1925